Niezależnie od tego czy planujesz wynająć swoje mieszkanie, sprzedać domek jednorodzinny bądź dokonać odbioru budowlanego nowej nieruchomości, swiadectwo energetyczne jest jednym z podstawowych dokumentów. Od 28 kwietnia 2023 roku jest to obowiązek wszystkich właścicieli nieruchomości mieszkalnych i innych budynków użytkowych, którzy chcą wynająć bądź sprzedać nieruchomość. Świadectwo energetyczne jest również potrzebne w sytuacji, gdy planujemy termomodernizację budynku mieszkalnego, dzięki dobrze wykonane mu certyfikatowi energetycznemu możemy otrzymać komplet informacji, dzięki którym prawidłowo wykonamy remont i będziemy mogli skutecznie oszczędzać energię elektryczną. Świadectwo energetyczne mieszkania nie jest konieczne w sytuacji, kiedy budynek podlega ochronie zabytków, jest nieruchomością wolnostojącą o powierzchni poniżej 50 m² bądź jest budynkiem gospodarczym lub przemysłowym.