Apteczka turystyczna

Góry są nie tylko piękne, lecz też niewiarygodnie niebezpieczne - wie o tym każdy turysta zaprawiony w spacerach po górskich szlakach. Dlatego także na każdy wyjazd warto zabrać ze sobą apteczkę, która nie tylko pomoże nam w potrzebie, lecz czasami może uratować komuś życie. Apteczka pierwszej pomocy. Ze stuprocentową pewnością nie powinno się popadać w przesadę - udając się na 2-3 dniową wyprawę w łagodne góry nie musimy przygotowywać się jak do wejścia na Mount Everest. Natomiast w obu tych przypadkach jesteśmy narażeni na podobne kontuzje - skręcenie kostki, obtarcie stóp i rozbicie kolana może nas spotkać zarówno przy zdobywaniu ośmiotysięczników, jak i nieprzekraczającego 1000 m n.p.m. szczytu w Beskidach. Dlatego też zawsze warto mieć przy sobie różnego rodzaju materiały opatrunkowe:
- plastry opatrunkowe w różnorakich rozmiarach,
- plastry w rolce,
- bandaże elastyczne,
- jałowe opatrunki gazowe.
Warto zabrać ze sobą po kilka egzemplarzy opatrunków - nie zajmują one zbyt wiele miejsca w naszym plecaku, a mogą nas uratować w wielu wypadkach losowych. Na pewno apteczka pierwszej pomocy nie powinna ograniczać się tylko do opatrunków - równie istotne jest zabranie ze sobą nożyczek, rękawiczek jednorazowych, koca ratunkowego, chusty trójkątnej oraz wody utlenionej.
Lekarstwa w apteczce
Temat lekarstw w apteczce budzi kilka kontrowersji, a zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy takiego rozwiązania mają swoje racje. Dlatego także warto zastosować wariant pośredni i zabrać ze sobą tylko takie lekarstwa, które nie powinny zbytnio zaszkodzić.
Warto mieć na uwadze więc o:
- tabletkach przeciwbólowych,
- żelu na stłuczenia (przykładowo. Altacet)
- piance albo maści na oparzenia,
- środku odstraszającym komary i kleszcze,
- lekarstwach na kłopoty żołądkowe.

f